Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bůh ANUP

Anubis

 

Bůh pohřebišť, průvodce mrtvých.
Jeho původ je nejasný, avšak podle rozšířených názorů byl synem boha Rea nebo Usira a Nehbety, a chráněncem Esety. Jako bůh mumifikace a pohřebišť měl bůh Anup podobu šakala nebo černého psa. Obvykle ležel nebo se krčil se vztyčenýma ušima a dlouhým svěšeným ohonem. Kolem krku nosil obojek s magickými formulemi. Méně často se objevoval jako muž se šakalí hlavou. Vyobrazení psa pravděpodobně vzniklo na základě pozorování, jak psi nebo šakali vyhrabávají mrtvá těla z mělkých hrobů. Egypťané toužili se tomuto osudu vyhnout. K tomu jim měl napomoci Anup, když se sám manifestoval jako šakal a ochránil je.
Podle Knihy mrtvých stál Anup v podsvětní síni obou pravd vedle vah, na nichž se vážila srdce zemřelých, někdy se mu proto říkalo Ten kdo má nárok na srdce. Měl dohlížet na balzamování králů a dvořanů v domě smrti a pak je ovinout obinadly z jemného plátna. K jeho symbolům náleží berla se zvířecí kůží bez hlavy, z níž kape krev. Při obřadu otevírání úst kněz symbolicky nosil oblek s hlavou šakala.
Hlavní pohřebiště se nalézala na západním břehu Nilu, kde zapadá slunce. Proto se Anupovi říkalo také Pán západních obyvatel, někdy též splýval s dalším bohem pohřebišť Chentiamentim. Podle jiného epiteta byl tím, kdo sídlí na vrcholu, což vyvolávalo představu, že sleduje pohřebišťe z vysoké hory.

Zpět

----------------------

Anubis, 26.11. - 28.12.
Anubis byl egyptský bůh se psí hlavou, kterému se přisuzovala schopnost balzamovat těla zemřelých. Je symbolem přechodu duše z jasného dne do posvátných míst. Snad proto, že bůh Anubis byl symbolem hranice mezi životem a smrtí, lidé narození v tomto znamení milují riziko, dobrodružství a hazard. Tato touha po nebezpečí je často vhání do komplikovaných životních situací, ze kterých ne vždy vyjdou bez újmu. Jenomže oni milují svět, kde se něco děje, svět plný vzrušení, jiný by je ani nebavil, proto se po hlavě vrhají do nových a nových zážitků s očima plnýma úžasu. Většinou již v raném mládí se dokážou postavit na vlastní nohy. Velmi dobře vědí, čeho chtějí v životě dosáhnout, a také toho dosáhnou. V podstatě jsou sobečtí, dělají, co se jim zrovna zlíbí, a chcete-li s nimi žít, musíte se jejich klopotnému tempu přizpůsobit. Nicméně nudit se rozhodně nebudete. Přichystají vám sice životní běh v pořádném tempu, ale plný skvělých zážitků. Navíc jsou věrnými partnery a druhého dokážou milovat, i když se v nich zklamou. V lásce nikdy nezahořknou. Chráněnci boha Anubise jsou nezávislí, jedineční a mají krásnou schopnost malých dětí - nadchnou se pro každou hloupost na světě.