Jdi na obsah Jdi na menu
 


bůh GEB

Seb, Kéb

Chthonický bůh země
Geb byl potomkem boha vzduchu Šova a bohyně vody Tefnuty. Jeho sestrou a zároveň manželkou byla bohyně Nut a jejich potomky pak bohové Usire, Sutech, bohyně Nebthet a Eset. Objevuje se na papyrech z období Nové říše, zobrazován je s červenou korunou Dolního Egypta na hlavě, jak leží na zemi s nataženými pažemi, z nichž jedna ukazuje na nebe a druhá na zem. Je-li zachycen společně s bohyní oblohy Nuty, má často ztopořený penis, který míří směrem k ní. Někdy jej doprovází husa, která ale není jeho posvátným zvířetem, nýbrž hieroglyfickým znakem jeho jména.
Geb je také bohem vegetace, často zobrazeným v zelené barvě a se zelenými výhonky, které raší z jeho postavy. Rovněž ochraňuje lidi před hady a škorpiony. Na druhé straně má i své horší vlastnosti. Dokáže lapit duši zesnulého a uvěznit ji, aby se nedostala do říše mrtvých.
Někdy je také pokládán za soudce v nelítostném zápase Sutecha s Horem. Jako otec Usira vystupuje jako zastánce práva každého legitimního dědice na egyptskou korunu.

 

Zpět

--------------------

Geb, 09.06. - 12.07.
Egyptský bůh, který symbolizuje mateřství, plodnost, úrodu a sklizeň, v sobě skrývá klasický ženský princip (touhu podrobit se a obětovat se). Lidé narození v tomto znamení jsou pravými romantiky, žijí ve svých snech o hrdinných princích, krásných a křehkých princeznách a zlých čarodějnicích, které chtějí překazit jejich společné štěstí. Bytostně touží po harmonickém a klidném životě. Ale jelikož dobře vědí, že sen je pouhým snem, trpí pesimistickou povahou. Jsou spolehliví, zdrženliví, skromní a klidní. Velmi by jim pomohla větší sebedůvěra ve vlastní síly, a to především v mezilidských vztazích. Vynikají totiž v umění empatie, druhým rozumějí, chápou jejich bolesti a starosti jako málokdo. Pouze si nesmějí ostatní idealizovat, pak se zákonitě dostaví zklamání, které často vede až k zatrpklosti. Ochránci boha Geba jsou pilní, pečliví, při řešení pracovních úkolů potřebují čas na rozmyšlenou, nikdy na ně nespěchejte. Věřte, že i rozvážnost vede k cíli. Stres a spěch jim vysloveně škodí, pod silným tlakem okolí mohou i vážně onemocnět. V lásce jsou milí, citliví, starostlivě láskyplní, trápí je ovšem neustálá představa ztráty partnera. Pokud jim dopřejete v lásce jistotu, jsou ideálními průvodci společného života, kterému se říká manželství.