Bůh USIRE
Osiris
Chthonický bůh podsvětí, také bůh vegetace a plodnosti.
Usire patřil k nejvyznávanějším a nejuctívanějším bohům starého Egypta. Podle genealogie vytvořené kněžstvem v Onu byl synem boha země Geba a bohyne Nuty. Měl dvě sestry, bohyně Eset ( která byla rovněž jeho manželkou a matkou jeho syna Hora ) a Nebthetu, a bratra Sutecha, jenž se stal jeho úhlavním nepřítelem.
Egypťané jej nejčastěji zobrazovali v lidské podobě v těsně přilhavém rouchu, takže vypadal jako mumie. Měl volné pouze ruce v nichž držel symboly moci, tj, důtky a berlu. Na hlavě měl charakteristickou konickou bílou korunu starého Egypta atef, lemovanou dlouhymi černými pštrosími péry. Někdy byl zachycen též s beraními rohy a často se zeleným obličejem, představoval-li boha vegetace. Egypťané ho uctívali jako protějšek boha slunce REa, s nímž ho ostatně někdy i ztotožňovali. Významný byl i jeho vztah k Egyptskym panovníkům, kteří byli za svého života pokládáni za božské ztělesnění boha Hora, zatímco po smrti se proměnili v Usira.
Jako boha vody, úrodné země a potravy ho Egypťané uctívalí rovněž v podobě pytle plného klíčících semen. Při výročních oslavách, jejichž součástí byla představení a procesí, jej symbolizovaly též figurky s pohyblivými údy, s nimiž ženy pohybovaly tak, aby dokázali bohovu sílu a mužnost.
Legenda o Usirov vypráví, jak závistívý a mstivý Sutech donutil Usira, jemuž nepřál moc a slávu, aby si na hostině lehl do truhli, kterou nechal vyrobit přesně podle rozměrů jeho těla. Jakmile to Usire udělal, zavřel Sutech pevně víko, zatloukl ho hřeby a spustil truhlu do Nilu. Vlny ho odplavily až na břeh libanoského města Byblu, kde uvízl v kořenech stromu, který byl nakonec poražen a jeho kmen použili na výstavbu paláce místního vládce. Bohyně Eset Usirovo tělo marně hledala, až ho konečně po létech nalezla a dovezla domů do Neditu. Když Sutech tělo uviděl, rosekal ho na čtrnáct kusů, které rozházel podél celého Nilu, aby Usire nemohl být řádně pohřben a tím ztratil naději na posmrtný život. Eset však všechny kusy našla a pohřbila je ( na těchto místech později stáli Usirovy chrámy). Nejdřive však s pomocí kouzel jednotlivé části spojila dohromady a na malý okamžik je oživila, takže Usire vstal z mrtvých a oplodnil ji. Po čase pak porodila sina Hora. Bůh mumifikace Anub mrtvé tělo nabalzamoval, a tím mu umožnil vstup do podsvětí. Usire se tam odebral a stal se jeho vládcem. Podle odlišné verze Sutech rozházel kusy Usirovo těla po Egyptě s výjimkou falu, který hodil krokodýlovi. Eset pak musela ztracený falus nahradit modelem, jenž se posléze stal předmětem k uctívání. Alegorií na rozházené kusy těla bylo rozhazování obilných zrn po polích při slavnostech, které se na Usirovu počest pořádaly.
V podsvětní síni obou pravd, přesedal Usire jako vládce podsvětní říše shromáždění čtyřiceti dvou bohů. kteří sledovali obřad vážení srdcí. Vynášel pak rozsudek, na jehož základě mohl zemřelý buď vejít do jeho království a žít tam věčný posmrtný život, nebo se stát obětí Velké požíračky bohyně Amemait.
V počátcích světa a v počátcích Egypta přišel mezi egyptský lid bůh Usírew, syn boha Geb a bohyně Nút. Naučil egyptský lid obdělávat půdu. Naučil egyptský lid pěstovat všechny plodiny. Naučil egyptský lid mnohá řemesla. Požádal boha Thowta pro egyptský lid o písmo, aby mohly být vědomosti zachovány. Jeho zlý a závistivý bratr Sutech se dvakrát pokusil Usíra zabít. Usírew však byl zachráněn svou manželkou Éset a svým synem Horem. Nakonec se však odebral do západní země. Tam předsedá soudu nad zemřelými v Síni obou pravd a vládne celé zemi stínů.
--------------------
Osiris, 21.10. - 25.11.
Egyptský bůh Osiris, nejčastěji zpodobňován s korunou, žezlem a důtkami, byl bůh podsvětí a vegetace. Symbolizoval nevyčerpatelnost přírody. Manželkou mu byla jeho sestra - bohyně Isis. Nositelé tohoto znamení jsou lidé s velmi bystrým uvažováním, inteligentní, aktivní a nesmírně zvídaví. Vždy chtějí věcem přijít na kloub, nelitují jakékoliv námahy, jen aby se dozvěděli vše, co potřebují. Svými přesně formulovanými dotazy dokážou být i pěkně nepříjemní. Lhát ale jim nezkoušejte, stejně vás odhalí a ještě vás ve vaší lži pořádně skoupou. Chtějí být dokonalí a dokonalí musíte být i vy. Jsou velmi náročnými partnery, neodpustí vám ani malé selháni, natož nějakou chybu. Své city dokážou mistrně maskovat, takže často nevíte, co si doopravdy myslí. Také těžko odhadnete jejich chování, jsou poměrně nevypočitatelní. Stává se , že vás ráno překvapí milým úsměvem, ale už za hodinu vás za něco seřvou. A právě nevyzpytatelnost činí z těchto lidí tak přitažlivé a originální bytosti. Chráněnci boha Osirise bývají fyzicky zdatní, dobře snášejí jakoukoliv námahu. Pouze psychika je někdy zradí. V zaměstnání jsou stejně úspěšní jako v každodenním životě, mají vynikající talent rozpoznat vhodnou příležitost. K jejich typickým charakterovým rysům patří příklon ke všemu záhadnému a mystickému.